Sušenje zrnja s sušilnimi zabojniki


Sušenje zrnja, česna, lešnikov, mandljev, sekancev, žagovine…

Sušilni zabojniki so primerni za sušenje manjših količin zrnja. Z enim ventilatorjem lahko sušimo tudi več zabojnikov hkrati. Dimenzije zabojnika 1,18 x 1,18 x 1,04m, kapaciteta 1,4m3 (približno 1t koruze). Zabojnik ima prilagojene noge za transport s paletnim viličarjem in ušesa na zgornjem robu za transport s klasičnim viličarjem. Dolžina vilic vsaj 1,25m. 

Žito se prepihuje od spodaj navzgor. Zabojnik ima  dvojno dno z odprtino za priklop gibke cevi FI250 na ventilator. Na ventilator lahko namestimo izhodni konus razdeljen na en ali več priklopov na cev FI250. Za sušenje več zabojnikov hkrati na primer 3 bi potrebovali 3kW enostranko sesalni ventilator 1RV-3 Gros.

Sušimo lahko s toplim ali hladnim zrakom.

Dogrevanje zraka: 

Grelni topovi na olje ali plin

Grelnik postavimo približno 1m proč od ventilatorja in ga usmerimo v sesalno odprtino ventilatorja.

Poznamo dve vrsti grelnikov. Grelnik z dimnikom in brez. Dimnik nam omogoča ločevanje izpuhov in saj, ven dobimo čist topel zrak brez vonja.

Toplotni prenosnik

Prenosnik prigradimo na sesalno odprtino ventilatorja ali na odprtino za dovod zraka. Ventilator zrak sesa samo skozi prenosnik in ga pošilja v material. Vodo za prenosnik ogrevamo s pečjo na sekance, pelete ali drva. Če doma ogrevate poslopje s pečjo na lesno biomaso se Vam izplača zrak za sušenje kmetijskih pridelkov dogrevati preko toplotnega izmenjevalnika. (glej sliko 7 in 8)

Sončna streha

Pod strešniki uredimo kanal za zrak, ki se čez dan ogreva na sončno energijo. Na eni strani strehe v kanal prihaja svež zrak, ki se na poti na drugo stran ogreva. Na drugi strani je postavljen ventilator, ki sesa zrak izpod strehe in ga pošiljam v pridelek, ki je v sušilnici.